Grote Avond

Greijdanus verovert het theater met Zeeslag

 

2 juli 2010 | Leerlingen van Greijdanus Zwolle ‘spetterden’ dinsdag 1 juni 2010 van het toneel tijdens de première van Zeeslag. De toneelproductie, ook wel bekend als Grote Avond, werd op de planken gebracht in theater Odeon. Basisschoolleerlingen kregen de primeur tijdens een matineevoorstelling. Ouders, medescholieren en personeel waardeerden de eerste van de drie avondvoorstellingen met een langdurige staande ovatie. Ook de andere twee voorstellingen, 3 en 4 juni, werden voor een volledig uitverkochte zaal opgevoerd.


De ambiance van Odeon, professioneel licht en geluid, een decor met special effects en veel aandacht voor kleding en grime completeerden het gevoel van een professionele theatervoorstelling. Het prachtige toneelstuk, geschreven en geregisseerd door Greijdanus medewerkers, en de talentvolle leerlingen die als spelers, dansers of orkest op de bühne stonden wisten het publiek met een ruim twee uur durende voorstelling van begin tot eind te boeien. “Echt gaaf”, aldus een van de basisschoolleerlingen na afloop.


Een jaar geleden begonnen docenten Hans Das, zijn vrouw Marchelle Das en verzuimcoördinator Allard Vogelzang met de voorbereidingen voor de Grote Avond in 2010. Hans Das, schrijver en regisseur: “Een goed toneelstuk heeft twee lagen: een verhaallaag en een diepere laag. Het verhaal zorgt ervoor dat iedereen in het theater een leuke tijd heeft, de dubbele bodem stemt tot nadenken, die neem je mee naar huis, daar praat je over na.” Zeeslag is luchtig verpakt, bevat veel humor en heeft scherpe dialogen waardoor je de verschillende personages echt leert kennen. De dubbele bodem snijdt actuele thema’s aan zoals vreemdelingenhaat, populisme, egoïsme, agressie, milieuvervuiling en natuurlijk liefde.


Het is onrustig in zee. Al weken lang hebben de onderwatervolken van Koraalstad en Noordwijk in Zee te maken met milieuvervuiling van de mensen. Het lukt niet om de problemen samen op te lossen. Wat moet er dan gebeuren om het hoofd boven water te houden? Koning Edelgraat (Job Euwema) van Koraalstad en Koning Zeester (Ruben Raidt) van Noordwijk in Zee willen beiden de problemen zelfstandig oplossen. De onderlinge irritaties groeien, de hatelijkheden nemen toe. Tussen alle strijd bloeit een onmogelijke liefde op. Hoofdrolspelers en uitblinkers van de avond zijn Viola (Annemarie van Klaarbergen) en Florel (Tim Schouten), de Romeo en Julia van de zee. Is  het koppel opgewassen tegen alle hatelijkheden en de jaloerse Olivia (Eva Hekman), of kunnen beide geliefden uiteindelijk iets betekenen voor de leefbaarheid van de zee? Uiteindelijk draait de onrust uit op een ware zeeslag. Geen strijd met soldaten, geweren en tanks maar een beschaafd duel, uitgevochten op een schaakbord. Naast toneelspel, veel leerlingen laten schitterende acteerprestaties zien, en zang, onder andere een prachtig duet tussen Viola en Florel, verschijnt er nu nog een discipline op het toneel: dans. Geheel zelfstandig door leerlingen uitgedacht en ingestudeerd bracht de moderne dans op muziek een extra dimensie aan de voorstelling. Het spectaculaire slot kon daardoor ook op veel lof van het publiek rekenen. Als de tweekamp ten einde is blijkt het echte gevaar nog niet geweken en krijgt Zeeslag een dramatisch einde.

Een greep uit de vele reacties na afloop: “Wat een geweldig geschreven stuk”, “Nog nooit eerder schooltoneel gezien waarbij alle leerlingen goed konden acteren”, “Schitterende kleding en schmink”, “Origineel decor”, “Hele sterke woordspelingen”, “Mooie arrangementen”, “Wat een prachtige ontknoping van het verhaal in het dansnummer”, “heel eigentijds wat betreft thema en uitvoering”.

Chillen bij de Zee-1000, de OctoPlus of de Kwaldi
Met het opvoeren van het spektakelstuk Zeeslag is het Nederlands een aantal prachtige woordspelingen en uitdrukkingen rijker. Het resultaat van de vele maanden van voorbereidingen en repetities, door leerlingen en medewerkers, was boven verwachting. De spectaculaire voorstelling vol muziek, spel, dans en zang getuigde van passie en talent. Het verhaal vol dramatiek afgewisseld met emotie en humor, zorgde voor entertainment met inhoud. Zeeslag was een spetterend succes! De Grote Avond van Greijdanus Zwolle mag met recht een grootse avond worden genoemd.


Gastenboek

Bent u, ben jij naar Zeeslag geweest? Laat weten wat u/jij van de voorstelling vond. Laat een bericht achter voor iedereen die heeft meegewerkt aan de Grote Avond 2010! Klik hier voor het gastenboek.


Kijkje achter de schermen

Lees hier meer over het verhaal van Zeeslag en neem een kijkje achter de schermen. Je leest een verslag van de voorbereidingen en Hans Das vertelt over het produceren van het toneelstuk. Er zijn niet alleen heel veel leerlingen betrokken bij de Grote Avond, ook veel docenten en medewerkers van Greijdanus werken hard om de Grote Avond een succes te maken. Grime, kleding, decor.... Klik hier om het verhaal van leerlingen en een aantal medewerkers te lezen.